MKP1848625094Y2
Mfr.Part #
MKP1848625094Y2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 25UF 5% 900VDC RADIAL
AEC-Q200
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Height :
45mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Length :
57.5mm
Termination :
PC Pins
Width :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhms
Lead Diameter :
1 mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
52.5mm
Feature :
Low ESR
Package / Case :
Radial
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage - Rated DC :
900V
Depth :
30mm
Series :
MKP1848
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Dielectric :
PP
Capacitance :
25µF