MKP1848625084P5
Mfr.Part #
MKP1848625084P5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
MKP 25UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Film Capacitors
Product :
DC Link Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
800V
Terminal Pitch (mm) :
10.2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Series :
MKP1848 DC-Link
Product Category :
Film Capacitors
Voltage :
800VDC
Features :
Low ESR
Termination Style :
Radial
Tolerance :
5%
Lead Length (mm) :
6
Product Weight (g) :
61
RoHS :
Details
Wire Form :
Straight
Product Length (mm) :
42
Dielectric :
PP
Construction :
Wound
Size / Dimension :
1.654 L x 1.181 W (42.00mm x 30.00mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size (mm) :
42 X 30 X 45
Width :
30 mm
Subcategory :
Capacitors
ESR (Ohm) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Type :
Height - Seated (Max) :
1.791 (45.50mm)
Voltage Rating - AC :
Seated Plane Height (mm) :
45
Number of Pins :
4 Pin
Mounting :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Lead Diameter (mm) :
1.2
Capacitance Value :
25uF
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
45 mm
Capacitance :
25 µF
ECCN (US) :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5 mOhms
Through Hole
Brand :
Vishay / Roederstein
PC Pins
Height :
42 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Lead Spacing :
1.476 (37.50mm)
Product Height (mm) :
45
Product Status :
Active
Product Depth (mm) :
30
Datasheets
MKP1848625084P5
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848625084P5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:800VDC, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, Package / Case:Radial - 4 Leads, Number of Pins:4 Pin, Mounting Type:Through Hole, MKP1848625084P5 pinout, MKP1848625084P5 datasheet PDF, MKP1848625084P5 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848625084P5 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.