MKP1848625084P4
Mfr.Part #
MKP1848625084P4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
MKP 25UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
1.791" (45.50mm)
Capacitance :
25 µF
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package :
Bulk
Series :
MKP1848 DC-Link
Product Status :
Active
Features :
Low ESR
Voltage Rating - DC :
800V
Voltage Rating - AC :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5 mOhms