MKP1848620094Y2
Mfr.Part #
MKP1848620094Y2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RADIAL
Stock
226
In Stock :
226
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Series :
MKP1848
Length :
57.5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric :
PP
Packaging :
Bulk
Height :
45mm
Depth :
25mm
Published :
2012
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhms
Lead Pitch :
52.5mm
Size / Dimension :
2.264Lx0.984W 57.50mmx25.00mm
Capacitance :
20μF
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
1 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Pins :
2
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Feature :
Low ESR
Voltage - Rated DC :
900V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Width :
24.9936mm