MKP1848620094P5
Mfr.Part #
MKP1848620094P5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Diameter :
1 mm
Tolerance :
±5%
Series :
MKP1848
Depth :
30mm
Width :
29.9974mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
37.5mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Feature :
Low ESR
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhms
Length :
42mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Pins :
4
Voltage - Rated DC :
900V
Dielectric :
PP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
20μF
Height :
45mm
Life (Hours) :
100000 hours
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Published :
Datasheets
MKP1848620094P5
Vishay MKP1848620094P5
MKP1848 20μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 900V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1848620094P5 Overview
In the device, ESR (Equivalent Series Resistance) is 5mOhms.Lead spacing is 1.476 37.50mm for this electrical device.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.
MKP1848620094P5 Features
5mOhms equivalent series resistance (ESR)