MKP1848620094P4
Mfr.Part #
MKP1848620094P4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RADIAL
Stock
21
In Stock :
21
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Terminal Shape :
Wire
Ratings :
AEC-Q200
Life (Hours) :
100000 hours
Termination :
PC Pins
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Capacitance :
20μF
Additional Feature :
FLAME PROOF
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
4
Voltage - Rated AC :
900V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESR
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PP
Lead Diameter :
1 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
37.5mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
HTS Code :
Height :
45mm
Packaging :
Bulk
Series :
MKP1848
Depth :
30mm
Lead Length :
6mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
2014
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
900V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
900V
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
MKP1848620094P4
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848620094P4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial - 4 Leads, Number of Pins:4, Voltage:900V, Mounting Type:Through Hole, MKP1848620094P4 pinout, MKP1848620094P4 datasheet PDF, MKP1848620094P4 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848620094P4 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay MKP1848620094P4
MKP1848 20μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 900V-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
MKP1848620094P4 Overview
A device with 5mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) is present.This electrical device has a 1.476 37.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.
MKP1848620094P4 Features
5mOhm equivalent series resistance (ESR)