MKP1848620084P4
Mfr.Part #
MKP1848620084P4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
MKP 20UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
AEC-Q200
Voltage Rating - AC :
Series :
MKP1848 DC-Link
Features :
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Package :
Bulk
Size / Dimension :
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Capacitance :
20 µF
Voltage Rating - DC :
800V
Height - Seated (Max) :
1.752" (44.50mm)