MKP1848616094Y5
Mfr.Part #
MKP1848616094Y5
Package / Case
Radial - 5 Leads
Description
CAP FILM 16UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
Published :
Voltage - Rated DC :
900V
Package / Case :
Radial - 5 Leads
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
PC Pins
Length :
42.0116mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
16μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
AEC-Q200
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
24.003mm
Size / Dimension :
1.654Lx0.945W 42.00mmx24.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
1.732 44.00mm
Series :
MKP1848
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Feature :
Low ESR
Lead Pitch :
37.4904mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±5%