MKP1848616094Y2
Mfr.Part #
MKP1848616094Y2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 16UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
Length :
42.0116mm
Capacitance :
16μF
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Feature :
Low ESR
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
52.5018mm
PC Pins
Series :
MKP1848
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.732 44.00mm
Voltage - Rated DC :
900V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.654Lx0.945W 42.00mmx24.00mm
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Width :
24.003mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C