MKP1848616094P4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848616094P4
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 16UF 5% 900VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Lead Diameter :
1 mm
Life (Hours) :
100000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
1.732 44.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Depth :
24mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
37.5mm
Dielectric :
PP
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage - Rated DC :
900V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
1.654Lx0.945W 42.00mmx24.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Feature :
Low ESR
Capacitance :
16μF
Package / Case :
Radial, Can - 4 Lead
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
4
Mounting Type :
Through Hole
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
FLAME PROOF
Height :
44mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%