MKP1848616094P2
Mfr.Part #
MKP1848616094P2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 16UF 5% 900VDC RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP1848
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
1.732 44.00mm
Dielectric :
PP
Depth :
24mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Length :
42mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhms
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Lead Diameter :
1 mm
Packaging :
Bulk
Width :
24mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.654Lx0.945W 42.00mmx24.00mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Capacitance :
16μF
Feature :
Low ESR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
900V
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
44mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Max Operating Temperature :
105°C
Ratings :
AEC-Q200
Lead Pitch :
37.5mm