MKP1848615094P2
Mfr.Part #
MKP1848615094P2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 15UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Number of Pins :
2
Capacitance :
15μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Depth :
24mm
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
1 mm
Size / Dimension :
1.654Lx0.945W 42.00mmx24.00mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
37.5mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
900V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Height Seated (Max) :
1.732 44.00mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Series :
MKP1848
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Height :
44mm