MKP1848615084P4
Mfr.Part #
MKP1848615084P4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
MKP 15UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Film Capacitors
Length :
38.5 mm
Series :
MKP1848 DC-Link
Height - Seated (Max) :
1.535 (39.00mm)
Brand :
Vishay / Roederstein
Seated Plane Height (mm) :
38.5(Max)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Lead Spacing :
1.476 (37.50mm)
ECCN (US) :
EAR99
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Type :
Film Capacitors
Terminal Pitch (mm) :
37.5
Lead Diameter (mm) :
1
Mounting Type :
Through Hole
Mounting :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Tolerance :
5%
Features :
Low ESR
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Package :
Bulk
Voltage :
800VDC
Capacitance Value :
15uF
Product Length (mm) :
43(Max)
Product Weight (g) :
37
Construction :
Wound
Product Depth (mm) :
21.5(Max)
Size / Dimension :
1.693 L x 0.846 W (43.00mm x 21.50mm)
Product Height (mm) :
38.5(Max)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5 MOhms
Termination Style :
PC Pin
ESR (Ohm) :
Capacitance :
15 µF
Size (mm) :
43 X 21.5 X 38.5
Height :
43 mm
Voltage Rating - AC :
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Product Status :
Active
Number of Pins :
4 Pin
Product :
DC Link Film Capacitors
Lead Length (mm) :
6
Width :
21.5 mm
Product Category :
Voltage Rating - DC :
800V
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
PP
RoHS :
Details
Wire Form :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
MKP1848615084P4
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848615084P4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, Package / Case:Radial - 4 Leads, Mounting Type:Through Hole, Voltage:800VDC, Number of Pins:4 Pin, MKP1848615084P4 pinout, MKP1848615084P4 datasheet PDF, MKP1848615084P4 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848615084P4 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.