MKP1848612094P4
Mfr.Part #
MKP1848612094P4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RADIAL
Capacitance :
12μF
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MKP1848
Number of Pins :
4
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Diameter :
1 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13.5mOhm
Lead Length :
6mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric :
PP
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Height :
38.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
900V
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
37.5mm
Depth :
21.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage :
900V
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Low ESR
Voltage - Rated AC :
900V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MKP1848612094P4
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848612094P4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4, Package / Case:Radial - 4 Leads, Mounting Type:Through Hole, Voltage:900V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, MKP1848612094P4 pinout, MKP1848612094P4 datasheet PDF, MKP1848612094P4 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848612094P4 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.