MKP1848612094P2
Mfr.Part #
MKP1848612094P2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
1 mm
Depth :
21.5mm
Published :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
MKP1848
Length :
43mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Voltage - Rated DC :
900V
Capacitance :
12μF
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Dielectric :
PP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Height :
38.5mm
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%