MKP1848610094P4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848610094P4
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 5% 900VDC RADIAL
Stock
468
In Stock :
468
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Published :
2015
Number of Pins :
4
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Series :
MKP1848
Depth :
21.5mm
Feature :
Low ESR
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated AC :
900V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
1 mm
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Ratings :
AEC-Q200
Height :
38.5mm
Voltage :
900V
Voltage - Rated DC :
900V
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Length :
6mm
Lead Pitch :
37.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric :
PP
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16.5mOhm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10μF
REACH SVHC :
Unknown
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
100000 hours
Datasheets
MKP1848610094P4
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848610094P4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4, Mounting Type:Through Hole, Voltage:900V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Radial - 4 Leads, Number of Terminations:2, MKP1848610094P4 pinout, MKP1848610094P4 datasheet PDF, MKP1848610094P4 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848610094P4 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay MKP1848610094P4
MKP1848 FILM CAPACITOR Radial - 4Leads Film Capacitor 1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm ±5% 10muF 900V