MKP1848610094P2
Mfr.Part #
MKP1848610094P2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 10UF 5% 900VDC RADIAL
Stock
530
In Stock :
530
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Series :
MKP1848
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
1 mm
Termination :
PC Pins
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
21.5mm
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Feature :
Low ESR
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
37.5mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
43mm
Capacitance :
10μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Pins :
2
Dielectric :
PP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Height :
38.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
900V