MKP1848610084P4
Mfr.Part #
MKP1848610084P4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
MKP 10UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
1.417" (36.00mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package :
Bulk
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC :
Size / Dimension :
1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11 mOhms
Features :
Low ESR
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Series :
MKP1848 DC-Link
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Voltage Rating - DC :
800V