MKP1848590094P4
Mfr.Part #
MKP1848590094P4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 9UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Series :
MKP1848
Feature :
Low ESR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.693Lx0.728W 43.00mmx18.50mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
1 mm
Depth :
18.5mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
9μF
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
37.5mm
Number of Pins :
4
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Voltage - Rated DC :
900V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Height :
35.5mm