MKP1848590094P2
Mfr.Part #
MKP1848590094P2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 9UF 5% 900VDC RADIAL
Stock
110
In Stock :
110
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
9μF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhms
Dielectric :
PP
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
1.693Lx0.728W 43.00mmx18.50mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Height :
35.5mm
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial
Series :
MKP1848
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Voltage - Rated DC :
900V
Feature :
Low ESR
Width :
18.4912mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Length :
43mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Depth :
18.5mm
Lead Diameter :
1 mm
Lead Pitch :
37.5mm