MKP1848580084K2
Mfr.Part #
MKP1848580084K2
Package / Case
Radial
Description
MKP 8UF 5% 800VDC RADIAL PITCH 2
Film Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8 MOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Features :
Low ESR
Tolerance :
±5%
Package :
Bulk
Voltage Rating - AC :
Series :
MKP1848 DC-Link
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.260" L x 0.827" W (32.00mm x 21.00mm)
Voltage Rating - DC :
800V
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max) :
1.224" (31.10mm)
Capacitance :
8 μF