MKP1847H62525JY2
Mfr.Part #
MKP1847H62525JY2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 25UF 5% 500VDC RADIAL
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Applications :
EMI, RFI Suppression
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Voltage - Rated AC :
250V
Height Seated (Max) :
1.811 46.00mm
Capacitance :
25µF
Series :
MKP1847H
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm