MKP1847C550315K2
Mfr.Part #
MKP1847C550315K2
Description
MKP 5F 10% 310VAC PITCH 27,5
Capacitance :
5μF
Series :
MKP1847C
Voltage - Rated AC :
310V
Voltage - Rated DC :
630V
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
1.260Lx0.827W 32.00mmx21.00mm
Tolerance :
±10%
Applications :
EMI, RFI Suppression
Datasheets
MKP1847C550315K2
Vishay MKP1847C550315K2
MKP1847C Radial Film Capacitor 1.260Lx0.827W 32.00mmx21.00mm ±10% 5muF 310V