MKP1847635254Y2
Mfr.Part #
MKP1847635254Y2
Description
CAP FILM 35UF 5% 250VAC RADIAL
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
250V
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
1.2 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
30mm
Length :
57.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
Feature :
Long Life
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
MKP1847
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
52.5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
35μF