MKP1847615254Y2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1847615254Y2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 15UF 5% 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Series :
MKP1847
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Feature :
Long Life
Voltage - Rated AC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Capacitance :
15μF
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
52.5mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Min Operating Temperature :
-40°C