MKP1846315635
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1846315635
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Width :
6.5024mm
Dielectric :
PP
Capacitance :
0.015µF
Lead Pitch :
15.0114mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
400V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±10%
Length :
18.0086mm
Mount :
Through Hole
Series :
MKP1846
Size / Dimension :
0.709Lx0.256W 18.00mmx6.50mm