MKP1846222204V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1846222204V
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Size / Dimension :
1.043Lx0.256W 26.50mmx6.50mm
Voltage - Rated AC :
700V
Capacitance :
2200pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Length :
26.4922mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Package / Case :
Radial
Published :
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Width :
6.5024mm
Series :
MKP1846
Lead Pitch :
22.5044mm