MKP1846210204V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1846210204V
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
22.5044mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
1.043Lx0.256W 26.50mmx6.50mm
Voltage - Rated AC :
700V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric :
PP
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
2kV
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Series :
MKP1846
Width :
6.5024mm
Termination :
PC Pins
Length :
26.4922mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF