MKP1845410104
Mfr.Part #
MKP1845410104
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC AXIAL
Polypropylene (PP), Metallized
JESD-609 Code :
e3
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1kV
Terminal Finish :
Tin (Sn)
PP
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.610Diax1.339L 15.50mmx34.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
600V
Lead Length :
40mm
Termination :
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 600V
Lead Diameter :
800 µm
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height :
34mm
Capacitance :
0.1μF