MKP1845210205R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1845210205R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
100°C
Termination :
PC Pins
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Size / Dimension :
0.256Diax1.142L 6.50mmx29.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
700V
Mounting Type :
Through Hole
Length :
29.0068mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
2kV