MKP1845210205
Mfr.Part #
MKP1845210205
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC AXIAL
Bulk
Termination :
PC Pins
Series :
MKP1845
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
29.0068mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.256Diax1.142L 6.50mmx29.00mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1000pF