MKP1845210204R
Mfr.Part #
MKP1845210204R
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC AXIAL
Voltage - Rated AC :
700V
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
100°C
Series :
MKP1845
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
700 µm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.256Diax1.142L 6.50mmx29.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Axial
Length :
29.0068mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1000pF