MKP1845210204
Mfr.Part #
MKP1845210204
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC AXIAL
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
6.5mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.256Diax1.142L 6.50mmx29.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP1845
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
Axial
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
2kV
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 700V