MKP18445104001
Mfr.Part #
MKP18445104001
Description
CAP FILM 1UF 400VAC RADIAL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
MKP1844
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Height Seated (Max) :
1.114 28.30mm
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
37.4904mm
Tolerance :
10%
Voltage - Rated AC :
400V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
1.626Lx0.610W 41.30mmx15.50mm