MKP18445104000
Mfr.Part #
MKP18445104000
Description
CAP FILM 1UF 10% 400VAC RADIAL
Not Applicable
Lead Diameter :
800 µm
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Radial
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.626Lx0.610W 41.30mmx15.50mm
Packaging :
Bulk
Depth :
15.5mm
Lead Pitch :
37.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
400V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
15.494mm
Capacitance :
1μF
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.114 28.30mm
Series :
MKP1844
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±10%
Length :
41.2242mm