MKP18444684215
Mfr.Part #
MKP18444684215
Description
CAP FILM 0.68UF 400VAC RADIAL
Film Capacitors
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.957 24.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.626Lx0.551W 41.30mmx14.00mm
Lead Pitch :
37.4904mm
Capacitance :
0.68µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
MKP1844
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
400V