MKP18444684000
Mfr.Part #
MKP18444684000
Description
CAP FILM 0.68UF 400VAC RADIAL
Series :
MKP1844
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.957 24.30mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
37.4904mm
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
41.2242mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
10%
Dielectric :
PP
Width :
13.9954mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated AC :
400V
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
0.68µF
Size / Dimension :
1.626Lx0.551W 41.30mmx14.00mm