MKP18444474030
Mfr.Part #
MKP18444474030
Description
CAP FILM 0.47UF 400VAC RADIAL
Series :
MKP1844
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
27.5082mm
Voltage - Rated AC :
400V
Height Seated (Max) :
0.957 24.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.47µF
Termination :
PC Pins
Mount :
Size / Dimension :
1.232Lx0.551W 31.30mmx14.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm