MKP18444474000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP18444474000
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 400VAC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
27.5mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
0.957 24.30mm
Height :
24.3mm
Width :
13.9954mm
Depth :
14mm
Series :
MKP1844
Tolerance :
10%
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.47µF
Lead Diameter :
800 µm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
31.3mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Termination :
PC Pins
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated AC :
400V
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
1.232Lx0.551W 31.30mmx14.00mm
Voltage - Rated DC :
400V