MKP18444334330
Mfr.Part #
MKP18444334330
Description
CAP FILM 0.33UF 400VAC RADIAL
Size / Dimension :
1.232Lx0.512W 31.30mmx13.00mm
Capacitance :
0.33μF
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
27.5082mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.917 23.30mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
400V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C