MKP18444334001
Mfr.Part #
MKP18444334001
Description
CAP FILM 0.33UF 400VAC RADIAL
Radial
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
27.5082mm
Voltage - Rated AC :
400V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.917 23.30mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Series :
MKP1844
Mounting Type :
Through Hole
Not Applicable
Published :
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Size / Dimension :
1.232Lx0.512W 31.30mmx13.00mm
Capacitance :
0.33μF