MKP18444334000
Mfr.Part #
MKP18444334000
Description
CAP FILM 0.33UF 400VAC RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
MKP1844
Length :
31.2928mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
10%
Lead Pitch :
27.5mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.917 23.30mm
Termination :
PC Pins
Capacitance :
0.33μF
Mounting Type :
Through Hole
Width :
13.0048mm
Size / Dimension :
1.232Lx0.512W 31.30mmx13.00mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Depth :
13mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated AC :
400V