MKP18444104000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP18444104000
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 400VAC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±20%
Width :
8.3058mm
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
8.3mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated AC :
400V
Lead Diameter :
800 µm
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
26.289mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.035Lx0.327W 26.30mmx8.30mm
Height Seated (Max) :
0.642 16.30mm
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
0.1μF
Lead Pitch :
22.5mm