MKP18443684000
Mfr.Part #
MKP18443684000
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 400VAC RAD
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
22.5044mm
Length :
26.289mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±20%
Width :
7.2898mm
Voltage - Rated AC :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial
Series :
MKP1844
Size / Dimension :
1.035Lx0.287W 26.30mmx7.30mm
Capacitance :
0.068μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Dielectric :
PP
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.602 15.30mm