MKP18443474000
Mfr.Part #
MKP18443474000
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.047UF 20% 400VAC RAD
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
400V
Series :
MKP1844
Published :
Mounting Type :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Width :
8.3058mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
15.0114mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.563 14.30mm
Size / Dimension :
0.701Lx0.327W 17.80mmx8.30mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.047µF
Length :
17.78mm