MKP18443224000
Mfr.Part #
MKP18443224000
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.022UF 20% 400VAC RAD
ROHS3 Compliant
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.701Lx0.248W 17.80mmx6.30mm
Length :
17.8054mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Diameter :
800 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
6.3mm
Capacitance :
0.022µF
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
15mm
Series :
MKP1844
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.445 11.30mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
400V
Dielectric :
PP
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
6.2992mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C