MKP18443154000
Mfr.Part #
MKP18443154000
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.015UF 20% 400VAC RAD
Film Capacitors
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
400V
Width :
5.3086mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.701Lx0.209W 17.80mmx5.30mm
Dielectric :
PP
Capacitance :
0.015µF
Published :
Mount :
Through Hole
Length :
17.8054mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
15.0114mm
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.406 10.30mm
Series :
MKP1844
Lead Spacing :
0.591 15.00mm