MKP18424474000
Mfr.Part #
MKP18424474000
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VAC AXIAL
Film Capacitors
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Axial, Can
Published :
Capacitance :
0.47µF
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated AC :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.787Diax1.634L 20.00mmx41.50mm
Length :
41.5036mm
Series :
MKP1842
Max Operating Temperature :
85°C