MKP18424334000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP18424334000
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400VAC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP1842
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
0.33μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Axial, Can
Voltage - Rated AC :
400V
Length :
41.5036mm
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.669Diax1.634L 17.00mmx41.50mm