MKP18424154000
Mfr.Part #
MKP18424154000
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 400VAC AXIAL
Series :
MKP1842
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Axial, Can
Capacitance :
0.15μF
Published :
Size / Dimension :
0.551Diax1.240L 14.00mmx31.50mm
ROHS3 Compliant
Length :
31.496mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
PP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
400V